Istraživačke aktivnosti

Istraživačke aktivnosti 2021. godine

Venecija – Biblioteca Nazionale Marciana, Biblioteca della Fondazione Querini Stampalia

Članica je istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet) u okviru HRZZ projekta IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) provela istraživanje u Veneciji od 18. do 23. srpnja 2021. godine. Istraživanje je pojedinih rukopisa, odabranih kodeksa te vrijednih fragmenata provedeno u Biblioteca Nazionale Marciana te u Biblioteca della Fondazione Querini Stampalia.

Članica istraživačke grupe na ulazu u Biblioteca Nazionale Marciana

Bavarska državna knjižnica (Bayerische Staatsbibliothek) u Münchenu, Savezna Republika Njemačka

Članica istraživačke grupe Kristina Grgić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) u okviru je projekta Hrvatske zaklade za znanost Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (IP-2020-02-5611) provela istraživanje u Bavarskoj državnoj knjižnici u Münchenu u razdoblju 01.-09. listopada 2021. Istraživanje je bilo usmjereno na materijale, kao i kompiliranje bibliografije o staroengleskome pjesništvu, napose i spjevu Judith, koji su bili potrebni za usporedbenu analizu navedenoga spjeva i Judite Marka Marulića. Rezultati istraživanja i usporedbe izloženi su na projektnome znanstvenom kolokviju Lik žene i žene autorice (Zagreb, 13. prosinca 2021.), a potom u članku „Usporedba lika Judite u Marulićevu i staroengleskom biblijskom epu“, Književna smotra, br. 4 (206)/2022.

Članica istraživačke grupe ispred Bayerische Staatsbibliothek

Članica je istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet) u okviru HRZZ projekta IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) provela istraživanje u Padovi od 6. do 11. prosinca 2021. godine. Istraživanje je izdvojenoga arhivskoga gradiva, a koje se odnosi na predmodernu hrvatsku književnost u europskoj kulturi provedeno u sljedećim arhivima: Biblioteca Antica del Seminario Vescovile di Padova (La Sezione Antica della Biblioteca)L’Archivio storico dell’Università degli studi di Padova – Archivio Antico te u Archivio di Stato di Padova.

Biblioteca Antica del Seminario Vescovile di Padova

Kodeksi i rukopisi – Arhiv HAZU, NSK, Arhiv benediktinskog samostana sv. Andrije Apostola


Istraživačke aktivnosti 2022. godine

Član istraživačke grupe ispred Vatikanske apostolske biblioteke

Rim – Biblioteca Apostolica Vaticana, Archivio della Pontificia Università Gregoriana

Član istraživačke grupe Borna Treska (Scuola Normale Superiore, Pisa) u okviru HRZZ projekta IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) tijekom druge godine provedbe projekta proveo je istraživanje u Rimu od 24. do 29. siječnja 2022. godine. Istraživanje je obuhvatilo proučavanje rukopisa i tiskanih knjiga u Vatikanskoj biblioteci kao i rukopisnih kodekasa u Arhivu Gregorijanskoga sveučilišta. U Vatikanskoj biblioteci pregledani su autografi Ilije Crijevića (Vat. lat. 2399 i Vat. lat. 1678), mješoviti rukopisni kodeksi s pjesničkim sastavcima iz 16. stoljeća (Chig. M. V. 101; Patetta 390, 392, 393) te rukopisi s djelima Lodovica Beccadellija (Bat. lat. 12235, 12909, 6168; Autogr. Ferr. Racc. Ferr. 7). Pregledane su i određena tiskana izdanja pjesničkih djela hrvatskih autora.

U Arhivu Gregorijanskoga sveučilišta proučen je rukopis latinskih stihova Ludovika Paskalića (APUG 1120) i još neki rukopisni kodeksi s latinskim i talijanskim pjesničkim sastavcima iz 16, 17. i 18. stoljeća te rukopisi u kojima se spominje Lodovico Beccadelli.


Padova – Archivio Antico, Biblioteca Universitaria, Biblioteca di Scienze dell‘Antichità Arte Musica Liviano

Članica je istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet) u okviru HRZZ projekta IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) u periodu od 20. do 26. veljače 2022. godine provela istraživanje arhivskoga gradiva, rukopisa i kodeksa u Padovi u Archivio Antico (Palazzo Bo) – Archivio antico della Università: vol. 242, vol. 301, vol. 302, vol. 324, vol. 423, vol. 425, vol. 489, vol. 571, vol. 609, vol. 212, u Biblioteca Universitaria di Padova (Manoscritti e rari) – Ms. 20, Mss. 43, Mss. 263, Mss. 2224, Mss. 1673, Mss. 20, Ms 1091, Ms 1127, Ms. 1060 te u Biblioteca di Scienze dell’Antichità Arte Musica Liviano Sveučilišta u Padovi. 

Biblioteca Universitaria, Padova

Rijeka – Državni arhiv, Sveučilišna knjižnica, katedrala sv. Vida; Zagreb – Hrvatski državni arhiv

Članica je istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet) u okviru HRZZ projekta IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) sudjelovala 24. i 25. ožujka 2022. godine na konferenciji La cultura italiana a Fiume: risvolti linguistici, letterari e storici u organizaciji Odsjeka za talijanistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Società di Studi Fiumani iz RimaSuradnica jeizložila rad pod naslovom La ricerca della storia culturale-letteraria di Fiume dal Basso Medioevo al ‘700: storiografia, testi e autori. Istraživanjem je za ovo izlaganje obuhvaćeno odabrano arhivsko gradivo koje se nalazi u Državnom arhivu u Rijeci, Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu te nekoliko rijetkih predmodernih knjiga Sveučilišne knjižnice u Rijeci (Biblioteca Civica). Suradnica je istražila i rukopise te stare i rijetke knjige koje se čuvaju u Sakralnoj zbirci Katedrale sv. Vida u Rijeci. Znanstvenoj je javnosti u sklopu izlaganja predstavljen i rukopis Responsoriorum et aliorum cantuum, quos cantare solent F. F. eremitae in processionibus totius anni per claustrum fieri solitis iz 1642. scriptus a F. P. Simpliciano Blasio Ord: E. S. P. Augustini, ali i neke druge slabije poznate ili teško dostupne knjige bratovština na latinskom, talijanskom i hrvatskom jeziku (Album sodalitatis Agoniae Crucifixi Iesu ChristiMarialeLibro della Venerabile Congregatione delli Dolori della Madonna; Brašno duhovno).


Bavarska državna knjižnica (Bayerische Staatsbibliothek) u Münchenu, Savezna Republika Njemačka

Članica istraživačke grupe Kristina Grgić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) u okviru je projekta Hrvatske zaklade za znanost Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (IP-2020-02-5611) provela istraživanje u Bavarskoj državnoj knjižnici u Münchenu u razdoblju od 25. lipnja do 03. srpnja 2022. Proučavani su materijali te proširena i usustavljena bibliografija o spjevu Izgubljeni raj Johna Miltona, koji su upotrijebljeni u analizi njegova kajkavskog prijevoda Ivana Krizmanića. Rezultati istraživanja izloženi su na projektnome znanstvenom kolokviju Kulturni transferi u ranonovovjekovnoj kajkavskoj književnosti (Zagreb, 12. prosinca 2023.), a bit će elaborirani u znanstvenome članku u pripremi.

Članica istraživačke grupe ispred monumentalnog stubišta Bayerische Staatsbibliothek

Oxford

Doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet u Rijeci), članica istraživačke grupe u svrhu je istraživanja na projektu HRZZ IP-2020-02-5611Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Econtra) boravila u Ujedinjenom Kraljevstvu u periodu od 2. do 18. srpnja 2022. U navedenom je vremenskom razdoblju suradnica sudjelovala na znanstvenoj konferenciji (IMC Leeds 2022), provela je terenski rad (York, Manchester, London) te istraživački boravak u Oxfordu od 8. do 14 srpnja 2022. Tijekom istraživačkoga boravka suradnica je proučavala kodekse koji se nalaze u Special Collections – Western manuscripts at the Bodleian Libraries and selected Oxford colleges. Najviše je vremena provela u Weston Library, Bodleian Old Library (Upper and Lower Reading Rooms, Gladstone Link) i Duke Humfrey’s Library. U svrhu pisanja znanstvenoga rada pozornost je posvetila naročito rukopisima MS. Canon. Misc. 336 i Ms. Canon. Ital. 193. 


Venecija

Doc. dr. sc. Saša Potočnjak provela je kraće terensko istraživanje u Veneciji od 27. do 30. studenoga 2022. godine. Istraživanje je obuhvatilo rukopisne kodekse koji se nalaze u BN Marciana te odabrane arhivske fondove u Archivio di Stato di Venezia.


Istraživačke aktivnosti 2023. godine

Beč

Doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet u Rijeci), članica istraživačke grupe u svrhu je istraživanja (HRZZ IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Econtra) Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) boravila u Beču od 25. do 28. travnja 2023. godine. U navedenom vremenskom razdoblju suradnica je istraživala arhivsko gradivo pohranjeno u Forschersaal Zentralarchiv (Nottendorfer Gasse 2)  te u Haus-, Hof- und Staatsarchiv (Minoritenplatz 1).


Paris – Chartres

Doc. dr. sc. Saša Potočnjak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet u Rijeci), članica istraživačke grupe (HRZZ IP-2020-02-5611 Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Econtra) Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) provela je istraživački trening u Francuskoj (ERASMUS +, Sorbonne Université), a u sklopu kojega je konzultirala srednjovjekovne kodekse u zbirkama Bibliothèque Nationale de France – Richelieu i Arsenal, pregledala rukopisnu ostavštinu M. Tadina (Institut d’etudes Slaves), kodekse izložene u Musée de Cluny, a posebnu je pozornost posvetila gradivu u Bibliothèque diocésaine à Chartres te hagiografskim podacima koje je bilo moguće prikupiti u Église Saint-Pierre de Chartres, Cathédrale Notre-Dame de Chartres te Médiathèque L’Apostrophe de Chartres.